Комунальне некомерційне підприємство Нетішинської міської ради
«Спеціалізована медико-санітарна частина м.Нетішин»
Пам’ятка для населення – іксодовий кліщовий бореліоз

Пам’ятка для населення – іксодовий кліщовий бореліоз

 
    БОРЕЛІОЗ (синонім: ХВОРОБА ЛАЙМА) – небезпечне  захворювання інфекційної природи, що передається через укуси іксодових кліщів. Захворювання широко поширене в світі, але має більш високий рівень захворюваності в певних географічних зонах. На території України хвороба Лайма зареєстрована в 23 адміністративних областях, в тому числі  в Хмельницькій області. В Нетішині бореліоз фіксується щорічно, починаючи з 2007 року, при чому спостерігається тенденція до збільшення частоти випадків даної недуги. 
    Активація іксодових кліщів спостерігається наприкінці квітня й триває до самого червня.
    Резервуаром борелій є близько 200 видів ссавців та птахів. В організм людини борелії попадають зі слиною кліща під час присмоктування, після чого з потоком крові та лімфи потрапляють до внутрішніх органів, суглобів, нервової системи. Борелії можуть роками зберігатись в організмі людини.
    Період від укусу кліща до перших клінічних проявів складає 2-30 днів, частіше 7-10 днів.
    Хвороба протікає стадійно. Типовим первинним проявом бореліозу є  так звана мігруюча еритема - почервоніння шкіри, яке з’являється на місці укусу кліща і поширюється від нього у вигляді  кола або овалу, діаметр їх може сягати 70см. Центральна частина кола згодом блідне. На периферії можуть з’являтися дочірні кола меншого розміру. Після щезання еритеми залишається пігментація.
    Почервоніння супроводжується загальними симптомами, що нагадують грип:  лихоманка, остуд, головний біль і блювота. У деяких випадках спостерігається також збільшення ближніх до ураження лімфатичних вузлів.
    Через кілька тижнів або місяців після укусу кліща може розвинутись ряд різних симптомів.
    Це в, в першу чергу, неврологічні прояви: запалення мозкових оболонок та речовини мозку,  поліневрит, парез черепно-мозкових нервів,   ізольований неврит лицьового нерва та ін...
    Можливе ураження серцево-судинної системи. І саме при кардіологічних ураженнях можливий летальний результат.
    В цій стадії часто спостерігаються  артрити,  особливо колінних суглобів, нелокалізований біль кісток, суглобів, м’язів.
    При відсутності лікування хвороба може розвиватися і проявитись через декілька років чи навіть десятиліть. Типовим пізнім проявом бореліозної інфекції є хронічний рецидивуючий  артрит і прогресуючий енцефаломієліт, які призводять до стійкої інвалідизації.
   
    Небезпека бути зараженим та захворіти хворобою Лайма чатує на кожного.
    Отже, дуже важливо уберегтися від даного захворювання, дотримуючись простих правил перебування на природі.
   
    Таким чином,вирушаючи на прогулянку до лісу,  щоб не пережити на собі свавілля, спричинене кліщами, слід дуже добре екіпіруватися. Найбільш надійним захистом  є світлий однотонний одяг, що щільно прилягає та захищає тіло.  Штани повинні бути заправлені  в шкарпетки,  сорочки з довгими рукавами, капелюх, закрите взуття.  Під час лісової мандрівки триматися середини стежки. Звільнити від сухої трави та гілок в радіусі 20-25 метрів  місце для привалів, нічного сну. Регулярно оглядайте себе та своїх супутників: доки хижак обиратиме найсмачніший шматочок вашого тіла , ви його виявите, бо він присмоктується не відразу. Найбільше потрібно берегти голову, шию, живіт, місця під пахвами, молочними залозами. Вдома відразу змінити білизну, оглянути її, випрати, попрасувати. Ні в якому разі не залишати її біля ліжка. Пам’ятайте, що витрушування не позбавляє кліщів. Обережними належить бути з принесеними з лісу квітами, тваринами, наприклад, псами (їх оглядати, мити, вичісувати).
   
    Якщо ж трапилося нещастя все-таки бути укушеним кліщем, необхідно звернутися до лікаря-інфекціоніста в кабінет КІЗ, яка вирішить питання профілактичного лікування, лабораторного обстеження.  Оптимальним варіантом було б негайне обстеження кліща на зараженість бореліозом. Для цього потерпілий, або його родичі чи знайомі повинні доставити живого кліща в вірусологічну лабораторію м. Хмельницький, просп. Свободи 4.
    За направленням звертатись до лікаря КІЗ, кабінет №106, тел. 9-06-45.
   
    Видалити кліща можна  різними способами. Важливо при цьому не роздавити його, так як найбільше збудників бореліозу  знаходиться в фекаліях кліща. Найбільш прості методи видалення кліща:
    - Захвативши його пінцетом або чистою марлею пальцями якнайблище до ротового апарату, тримаючи чітко перпендикулярно поверхні укусу, повернути тіло кліща навколо осі, витягнути його зі шкіри.
    - Захвативши його пінцетом або чистою марлею пальцями якнайблище до ротового апарату, тримаючи чітко перпендикулярно поверхні укусу, обережно посмикувати тіло кліща вертикально.
    - Захватити тіло кліща петлею із нитки, і , скручуючи нитку, одночасно підтягувати її до повного видалення кліща.
    Якщо виникнуть складнощі у видаленні кліща, можна звернутись  в хірургічний кабінет поліклініки, а в позаробочий день поліклініки – в приймальне відділення СМСЧ-ни.

            Зав.інфекційним відділенням Овчар Л.І.

Send Comments mail@yourwebsite.com Tuesday, May 15, 2018

НОВИНИ ТА ОГОЛОШЕННЯ

09/05/2025 - Обов'язкова наявність аптечки та конкретний перелік медичних засобів - ВИКОНАНО

Обов'язкова наявність аптечки та конкретний перелік медичних засобів - ВИКОНАНО

    Здійснено закупівлю «Аптечки лікаря» для надання медичної допомоги згідно вимог Національної служби здоров’я України. Набори лікарських засобів, інструментів та приладів, які призначені для надання медичної допомоги придбали за власні кошти.

    Відео

Детальніше

10/05/2025 - День пам’яті і примирення

День пам’яті і примирення

    У цей день, в європейському дусі пам'яті та примирення, згадуємо тих, хто боровся з нацизмом під час Другої світової війни. Мільйони зруйнованих доль, скалічених тіл і понівечених душ- вшанували разом з громадою покладанням квітів до пам'ятного знаку Героям Вітчизни.
    Символ дня- червоний мак, який є міжнародним символом пам’яті жертв усіх військових і цивільних збройних конфліктів.
    Важка і безжалісна війна сучасності знову забирає цвіт нації. Важливість примирення та миру- гостра необхідність сьогодення.
Детальніше

05/05/2025 - Всесвітній день акушерки

Всесвітній день акушерки

    Вони поряд з майбутньою матір'ю до, після і безпосередньо під час пологів. Їхня турбота, досвід і відданість допомагають зберігати здоров’я матерів і дітей навіть у найскладніші часи. Сьогодні помічники лікарів, так називають акушерок у жіночих консультаціях, акушерських відділеннях та пологових будинках, відзначають своє професійне свято.
    Адресуємо щонайкращі вітання АКУШЕРКАМ жіночої консультації та акушерсько-гінекологічного відділення нашого медичного закладу. Бажаємо вам міцного здоров’я, терпіння, благополуччя та щастя. Зичимо успіху в усіх сферах життя! Миру всім!
    Не просто професія, а покликання. Тут кожен момент і хвилина має значення. Щоденна робота потребує чималих зусиль та знань, безмірної відповідальності, терпіння й стійкості. АКУШЕРКИ — це символ надії, сили та самовідданості. Важливість цієї надзвичайно складної та відповідальної професії дійсно важко переоцінити.
Детальніше

05/05/2025 - Всесвітній день гігієни рук

Всесвітній день гігієни рук

    Здоров’я – найцінніший ресурс кожної особи, а основа його збереження – прості гігієнічні звички. Сьогодні світова спільнота відзначає. Всесвітній день гігієни рук, акцентуючи увагу на важливості ретельного миття рук для запобігання поширенню інфекцій.
    Гігієна рук- це спільна справа, колективна відповідальність. Пацієнт та медик мають бути командою, а належна гігієна рук - найвищим пріоритетом. Дотримуємось стандартів гігієни ми та закликаємо робити те саме вас.
    ВІК регулярно проводить навчання та перевірку знань медичного персоналу. А пацієнти та відвідувачі можуть почерпнути корисну інформацію на інформаційних стендах.
    А чи правильно і відповідно до показань миєте руки ви?

Детальніше

28/05/2025 - Всесвітній день охорони праці

Всесвітній день охорони праці

    Питання безпечних умов праці було важливим завжди. У Конституції України закріплено право кожного громадянина на працю у безпечних та здорових умовах.
    Із професійним святом вітаємо провідного інженера з охорони праці нашого підприємства Олену ДУДАР.
    Нехай на роботі усе складається добре та без пригод; буде затишно та радісно у колі рідних; мир і злагода хай запанують в країні.
    Залишатися відповідальними, дотримуватись правил безпеки праці та пам’ятати про свої права й обов’язки- стосується кожного: роботодавців та працівників.
Детальніше

03/05/2025 - Ремонтний процес триває

Ремонтний процес триває

    Власним коштом лікарні було проведено поточний ремонт у патологоанатомічному відділенні. Будівля оновилася. Змін зазнали ритуальна зала, кімната підготовки тіл. Покращено зовнішній вигляд коридорів, розмежовано та організовано два входи
    Ще не все зроблено, але життя продовжується...
    Закінчення земного життя потребує достойних умов.

    Відео

Детальніше

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263